František Josef v červené uniformě - malý výskyt tohoto zobrazení FJ

Velká Británie

8837067

Při sledování TV přenosu z oslav diamantového jubilea královny Alžběty II. jsem si uvědomil, jak moc jsou ve Velké Británii ctěny tradice. A obzvlášť ty vojenské, kterým je vzdávána náležitá úcta. Skoro v každém posádkovém městě je plukovní kostel, kde jsou  uloženy historické prapory daného pluku. Některé pluky pak mají svá muzea a tyto prapory pak najdeme v těchto muzeích. Rovněž na slavnostech, ceremoniích a přehlídkách jdou v čele pluků jejich vojenské prapory.

Zajímavostí je umístění Habsburského dvouhlavého orla na znacích 1. pluku královských gardových dragounů – 1st The Queen’s Dragoon Guards, ‚The Bays‘ s heslem „Pro rege et patria“ (Za krále a zemi).S Habsburskou monarchií má však tento pluk společného více:

  1. čestným velitelem pluku byl v letech 1896 – 1914 císař František Josef I.
  2. jako plukovní pochod je zvolen „Radeckého marš“
  3. dodnes je plukovním odznakem dvouhlavý orel

 Něco k zamyšlení:

Za 1. světové války stálo Rakousko-Uhersko a Velká Británie na opačných stranách. Přesto si 1. pluk královských gardových dragounů ponechal všechny historické atributy získané do této doby – viz. výše uvedené tři body. V našich končinách a historii jak vojenské, tak „civilní“ věc naprosto neslýchaná. Prostě, co se nám nehodí zrovna „do krámu“, tak to jednoduše z našich dějin vyškrtneme. Svůj úsudek si jistě každý udělá sám.

              

           

 

           

Převzato s dovolením autora pana Juny ... Historické prapory